Dosteba logo tmavé
Potřebujete poradit?
774 416 220
Dosteba logo tmavé
Potřebujete poradit?
774 416 220

FAQ

Background dots left
Uchycení venkovního osvětlení na fasádu pomocí montážních prvků Dosteba
Uchycení venkovního osvětlení na fasádu pomocí montážních prvků Dosteba

Začínám zateplovat dům a potřebuji na novou fasádu připevnit nějaké prvky. Za jak dlouho mohu mít objednané zboží doma?

Garantujeme dodání do 3 týdnů. U základních prvků bez mechanického kotvení a u prvků s kratšími délkami (do 200 mm) bývá ale doba kratší, zhruba jeden týden.

Je možné již zakoupené prvky délkově upravovat?

Upravit délku lze pouze u základních prvků z tvrzeného polystyrenu (EPS) bez vnitřní konstrukce (např. Quadroline EPS, Rondoline EPS, VariR/VariZ/VariQ). Do prvků z řad UMP a SLK nelze v žádném případě zasahovat z důvodu existence integrované nosné konstrukce. Při objednávce je proto nutné přesně vědět, jakou délku prvku budete potřebovat.

Vyrábí se kotvicí prvky skutečně na míru pro dané použití?

Ano i ne. Prvky (pouze s výjimkou vlepovaných typů) se vyrábí podle vašeho požadavku v délkách od 100 mm (některé dokonce již od 60 mm) do 300 mm. Velikosti jsou odstupňovány po 20 mm (například tedy 100, 120, 140…) Není v našich silách dodat jiný rozměr. Pokud potřebujete délku mezi standardně dodávanými, doporučuji volit vždy kratší prvek s tím, že jej na potřebnou délku dorovnáte silnějším podmazáním stavebním lepidlem. V opačném případě (delší prvek) by hrozilo, že kotvicí prvek bude z fasády vyčnívat, což je bohužel neřešitelná situace.

Potřebuji ke stěně domu připevnit pergolu nebo jinou střešní konstrukci. Co musím vědět?

Před řešením samotného kotvení je nutné si ujasnit o jakou konstrukci půjde, jak bude konstrukčně řešena, jakou bude zabírat plochu a zdali bude otevřená nebo bude mít pevné zakrytí (z důvodu zatížení od sněhu). Teprve s těmito informacemi si můžeme udělat představu o tom, jaké zatížení bude kotvení přenášet. V případě složitějšího řešení doporučuji návrh konzultovat s projektantem či statikem.

Uvažuji o připevnění nějakého systémového prvku, jako je např. výsuvná markýza, hliníková pergola a jiné.

V tomto případě je nutné nejdříve kontaktovat výrobce či dodavatele vybraného produktu a zjistit od něj tzv. stavební připravenost, nebo alespoň montážní plán. Každý výrobce má svůj vlastní rozpis kotvení (např. počet kotvicích bodů a rozmístění šroubů v rámci jednoho kotvicího bodu), který je nutné dodržet, a řešení kotvicích prvků mu přizpůsobit. V tomto případě bohužel neexistuje žádné univerzální řešení.

Ozvěte se nám

Ke kterému stavebnímu materiálu mohu kotvicí prvky připevnit?

Prakticky k jakémukoliv nosnému podkladu jako je např. beton, jakékoliv zdivo, dřevo apod. U zátěžových prvků z řad UMP a SLK ale počítejte s tím, že materiál podkladu bude zásadně ovlivňovat pevnost kotvení. Např. u řady SLK až na výjimky nemá smysl uvažovat nad jiným kotvením než do litého betonu (železobetonu), protože jen v případě tohoto podkladu je možné využít plnou nosnost prvků. Při návrhu kotvení je kromě pevnosti podkladního materiálu třeba brát v potaz také pevnost spoje či hmoždinky nebo chemické malty v daném stavebním materiálu.

Jakým způsobem připevním kotvený prvek k prvku Dosteba?

V případě základní (lepené) řady prvků z PE, tvrzeného EPS či PU se pro připevnění používají standardní vruty do dřeva (doporučuji prvek ještě předvrtat). V případě mechanicky kotvených prvků z řad UMP či SLK pak kotvení probíhá tak, že v potřebném místě (v rámci kotvící plochy prvku) se prvek Dosteba do hloubky 35-40 mm předvrtá a vyřízne se metrický závit (toto probíhá do hliníku či do desky z fenolové pryskyřice). Kotvený prvek se pak připevní jednoduše šroubem s metrickým závitem či pomocí závitové tyče. V žádném případě pro připevnění k prvku nepoužívejte samořezné šrouby, hmoždinky či chemickou maltu.

Jedná se skutečně o řešení s přerušeným tepelným mostem?

Při správném provedení ano. U prvků s mechanickým kotvením byl zkušebně změřen pouze zanedbatelný tepelný most daný existencí kompozitové nosné konstrukce. Např. pro vysoce zátěžové prvky SLK-ALU-TR byla hodnota tepelného mostu v rozmezí 0,0477 – 0,0069 W/K (dle délky prvku 100 – 300 mm). U žádného prvku Dosteba neprochází tepelně vodivý prvek skrz celou délku prvku, jako je tomu u konkurenčních řešení, které tepelný most pouze omezují.

Proč bych měl na stavbě řešit tepelné mosty?

Tepelnými mosty uniká z domu cenné teplo, což je asi nejčastěji uváděný důvod proč bychom je měli řešit. Trochu se ale opomíjí další, a dle mého názoru důležitější důvody. Mezi ně patří eliminace kondenzace vlhkosti ve stěně domu, která vede k postupné degradaci izolantu, zdiva, omítky, a ve finále i samotného tepelně neřešeného nosného prvku (obvykle nějaký masivní ocelový či dřevěný profil nebo ocelová závitová tyč). Dalším důvodem je nižší povrchová teplota na straně interiéru v místě neřešeného tepelného mostu, což v určitých podmínkách opět vede ke vzniku povrchové vlhkosti a následnému vzniku plísní (známá místa v koutech stěn, v místě balkónů apod.) Na investici do kotvicího systému s přerušeným tepelným mostem není možné se dívat čistě ekonomicky, tedy vyčíslovat, kolik tepla daným tepelným mostem unikne. Je třeba se zamyslet i nad životností stavby jako takové, včetně dlouhodobého zachování jejích vlastností.

Mám určitou představu o tom, jaký prvek či konstrukci chci k domu připevnit, ale nejsem si jistý správnou volbou konkrétního prvku.

Pokud máte alespoň základní představu (rozměry, otevřený prvek či prvek se střechou, síla zateplení, materiál podkladní stěny apod.), zašlete nám ji na e-mail nebo zavolejte. Pomůžeme vám zvolit to nejvhodnější a nejekonomičtější řešení pro vaše potřeby.

Background dots right
Uchycení stříšky na fasádu pomocí montážních prvků Dosteba
Uchycení stříšky na fasádu pomocí montážních prvků Dosteba
phone-handset